versiunea moldoveneasca русская версия


Anunț pentru 30 iunie 2026

Anunț pentru 30 iunie 2026

23 июня 2026

Marți, 30 iunie 2026, începând cu ora 8:30, în catedrala „Sf. Împ. Constantin și Elena” din Bălți, după săvârșirea sfintei Liturghii, va avea loc adunarea trimestrială a clerului din cuprinsul Eparhiei de Bălți și Fălești. În cadrul adunării vor fi prezentate dările de seamă pentru trimestrul al II-lea al anului curent și vor fi discutate cele mai importante subiecte de ordin administrativ și pastoral privind activitatea eparhială. Adunarea va avea un caracter ordinar și va debuta cu alocuțiunea Înaltpreasfințitului Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești.... 

Sfânta mănăstire Cușelăuca – loc de pelerinaj și rugăciune în anul omagial al Fericitei Agafia

Sfânta mănăstire Cușelăuca – loc de pelerinaj și rugăciune în anul omagial al Fericitei Agafia

22 июня 2026

În ziua de luni, 22 iunie 2026, Sfânta Mănăstire „Adormirea Maicii Domnului” din Cușelăuca a devenit centrul unei ample manifestări duhovnicești dedicate împlinirii a zece ani de la canonizarea Sfintei Fericitei Agafia de la Cușelăuca, una dintre cele mai iubite sfinte ale pământului moldovenesc. Sute de credincioși din diferite colțuri ale țării s-au adunat în jurul sfintelor moaște ale Fericitei Agafia pentru a participa la sfânta Liturghie și pentru a-i cere mijlocirea înaintea Tronului Preasfintei Treimi.  

Mărturisirea clerului blagociniei Sîngerei

Mărturisirea clerului blagociniei Sîngerei

18 июня 2026

Astăzi, în ziua de pomenire a Sfântului Ierarh Mitrofan, Patriarhul Constantinopolului (†326), în biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva, Ocrotitoarea Moldovei” din satul Mărinești, a avut loc adunarea preoților din cadrul blagociniei Sîngerei, având ca scop principal mărturisirea duhovnicească a clerului. Ziua a început cu săvârșirea sfintei Liturghii, oficiată de către parohul bisericii, protoiereul Nicolae Munteanu, împreună cu un sobor de preoți ai blagociniei.  

Sfinții Apostoli – modele de credință și slujire pentru toate timpurile

Sfinții Apostoli – modele de credință și slujire pentru toate timpurile

14 июня 2026

În duminica a II-a după Cincizecime, închinată chemării primilor Apostoli, Înaltpreasfințitul Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, a săvârșit sfânta Liturghie în catedrala „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din municipiul Bălți. Slujba s-a desfășurat într-o atmosferă de profundă rugăciune, numeroși credincioși participând cu evlavie la dumnezeiasca Liturghie și aducând cinstire Sfinților Apostoli, cei dintâi chemați de Mântuitorul Hristos la slujirea Evangheliei și la răspândirea credinței creștine în lume.  

Preoții din raionul Fălești s-au întrunit pentru mărturisire

Preoții din raionul Fălești s-au întrunit pentru mărturisire

9 июня 2026

Marți, 9 iunie 2026, biserica cu hramul „Sfinții Trei Ierarhi” din sectorul Dacia al orașului Fălești a găzduit adunarea blagocinală a clerului din raionul Fălești. Întrunirea a avut un caracter duhovnicesc și administrativ, reunind preoții pentru Taina Mărturisirii, precum și pentru examinarea principalelor activități pastorale planificate pentru perioada următoare. Desfășurată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, întâlnirea a fost coordonată de protoiereii Ioan Pelin și Oleg Fistican, blagocinii circumscripției.... 

A început postul sfinților apostoli Petru și Pavel

A început postul sfinților apostoli Petru și Pavel

8 июня 2026

#Cateheză. Biserica a intrat în Postul Cincizecimii, care precede sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel din 29 iunie/12 iulie. Acest post a fost încuviințat de Mântuitorul când „au venit la El ucenicii lui Ioan, zicând: Pentru ce noi și fariseii postim mult, iar ucenicii Tăi nu postesc? Și Iisus le-a zis: Pot oare fiii nunții să fie triști câtă vreme Mirele este cu ei? Dar vor veni zile când Mirele va fi luat de la ei și atunci vor posti” (Matei 9, 14-15). Despre vechimea acestui post mărturisesc, în secolul al IV-lea, Constituțiile Apostolice, iar Leon cel... 

Sprijin pentru instituțiile teologice din Chișinău

Sprijin pentru instituțiile teologice din Chișinău

4 июня 2026

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, preoții eparhiei sunt îndemnați să ofere, după posibilitățile fiecăruia, un ajutor financiar destinat susținerii activității Seminarului și Academiei de Teologie din Moldova. Instituțiile teologice reprezintă locul în care sunt formați viitorii slujitori ai Sfântului Altar, iar sprijinirea acestora constituie o contribuție importantă la dezvoltarea și consolidarea vieții bisericești. Donațiile vor putea fi prezentate fie în cadrul adunării de mărturisire din perioada Postului Sfinților... 

Bucuria hramului Sfinților Împărați Constantin și Elena

Bucuria hramului Sfinților Împărați Constantin și Elena

3 июня 2026

În ziua de prăznuire a Sfinților Împărați întocmai cu Apostolii Constantin și Elena, catedrala episcopală din municipiul Bălți și-a sărbătorit hramul, prilej de aleasă bucurie duhovnicească pentru cler și credincioși. Cu această ocazie, în sfântul locaș a fost săvârșită o solemnă slujbă arhierească, la care au participat numeroși credincioși veniți să aducă mulțumire lui Dumnezeu și să cinstească pe ocrotitorii cerești ai catedralei. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, înconjurat de un... 

Arhiva pentru 24 марта 2021

Biserica Ortodoxă din Moldova, și-a luat rămas bun de la „ un om onest și un duhovnic mărturisitor” părintele Mihail DUBENCO…

Preasfințitul Marchel, Episcop de Bălți și Fălești a petrecut în ultimul drum pe nou-adormitul Părintele Mihail DUBENCO, parohul Bisericii ,,Sf.Ier. Nicolae» din satul Drăgănești r-nul Sîngerei.

În mesajul de condoleanțe rostit, Preasfinția Sa a spus că Părintele Mihail lasă posterității imaginea celui mai simplu, prietenos și iubitor duhovnic.

Ierarhul, a elogiat „firea harnică şi ordonată a Părintelui  Mihail, cultura credinței, a muncii corecte și a dreptății,  duhovnicia și calitățile harice pe care le poseda acest iubit de toți duhovnic”.

Concluzia necrologului rostit de Preasfințitul Marchel, a fost aceea că „strălucitul duhovnic care nu și-a lăsat turma sa din prima sa Liturghie în calitate de preot, și a fost alături de fiecare din comunitatea creștinească unde era paroh, Părintele Mihail, a rămas mereu un om al credinței”.

 

 

mai mult…

Spune Sfîntul Paisie: „Dacă ați ști cît de mult influențează starea omului lucrul de mînă pe care îl face, chiar și lemnul unor obiecte făcute de el! Înfricoșător lucru! Rezultatul muncii omului este pe potriva stării în care se află atunci cînd o face. (…) Să nu vă dați toată ființa, toată puterea dimpreună cu mintea voastră celor materiale. În felul acesta omul devine închinător la idoli. Pe cît puteți, nu vă dăruiți inima treburilor; să dați numai mîinile și mintea. Să nu vă dați inima lucrurilor stricăcioase, nefolositoare. Cînd inima este la Hristos, atunci și treburile se sfințesc, există și o continuă odihnă sufletească lăuntrică. Un astfel de om simte adevărata bucurie. Să vă puneți inima în valoare! Să n-o risipiți!”.

Părintele Paisie a vorbit adeseori despre isihie și grija plină de neliniște a omului contemporan. Faptul că omul contemporan a învățat să trăiască în zgomot reflectă întocmai acest lucru.

Spune: „Astăzi toți s-au învățat să trăiască în zgomot. Vezi, mulți copii vor muzică rock în timp ce citesc. Adică pe ei îi odihnește mai mult să citească cu muzică, decât în liniște. Se odihnesc în neliniște, fiindcă există neliniște înlăuntrul lor. Peste tot este zgomot”. Învățându-se cu zgomotul, omul contemporan duce mereu, pretutindeni o asemenea viață zgomotoasă. „Duhul lumesc cel neliniștit al epocii noastre a distrus, din nefericire, cu așa-zisa lui civilizație, chiar și locurile sfinte cele liniștite, care odihnesc și sfințesc sufletele. Omul neliniștit nu se liniștește niciodată. N-au lăsat nicăieri vreun loc liniștit. Chiar și sfintele locuri le-au făcut azi…”.

În alt loc scrie: „Cel neliniștit chiar și în pustie va duce starea lui de neliniște. Mai întâi de toate sufletul va trebui să dobândească liniștea lăuntrică în neliniștea exterioară pentru a se putea liniști în liniștea pustiei”. Oamenii contemporani care trăiesc cu acest duh de neliniște îl transmit mai departe prin tot ceea ce fac. Spunea Gheron: „Atunci când lucrează cineva cu liniște își păstrează pacea și își sfințește întreaga zi. Din păcate, n-am înțeles că atunci când lucrăm ceva prea repede dobândim nervozitate, iar lucrarea care se face cu nervozitate nu este sfințită. Scopul nostru nu trebuie să fie a face multe și să fim într-o continuă neliniște. Căci aceasta este o stare diavolească. Lucrul de mână care se face în liniște și cu rugăciune se sfințește și sfințește și pe cei care îl folosesc. Atunci are sens ca mirenii să ceară lucru de mână de la monahi ca binecuvântare. În timp ce lucrul făcut cu grabă și nervozitate transmite această stare diavolească și celorlalți. Treaba grăbită, făcută cu neliniște, este caracteristica oamenilor celor mai lumești. Sufletele tulburate care lucrează transmit tulburare prin lucrul lor de mână, iar nu binecuvântare. Dacă ați ști cât de mult influențează starea omului lucrul de mână pe care îl face, chiar și lemnul unor obiecte făcute de el! Înfricoșător lucru! Rezultatul muncii omului este pe potriva stării în care se află atunci când o face. Dacă este nervos, se mânie și înjură, ceea ce face nu va avea binecuvântare, iar de cântă, de rostește Rugăciunea, se sfințește lucrul său. Unul este lucru diavolesc, iar celălalt dumnezeiesc”.

mai mult…