versiunea moldoveneasca русская версия


Preoții din raionul Fălești s-au întrunit pentru mărturisire

Preoții din raionul Fălești s-au întrunit pentru mărturisire

9 июня 2026

Marți, 9 iunie 2026, biserica cu hramul „Sfinții Trei Ierarhi” din sectorul Dacia al orașului Fălești a găzduit adunarea blagocinală a clerului din raionul Fălești. Întrunirea a avut un caracter duhovnicesc și administrativ, reunind preoții pentru Taina Mărturisirii, precum și pentru examinarea principalelor activități pastorale planificate pentru perioada următoare. Desfășurată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, întâlnirea a fost coordonată de protoiereii Ioan Pelin și Oleg Fistican, blagocinii circumscripției.... 

A început postul sfinților apostoli Petru și Pavel

A început postul sfinților apostoli Petru și Pavel

8 июня 2026

#Cateheză. Biserica a intrat în Postul Cincizecimii, care precede sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel din 29 iunie/12 iulie. Acest post a fost încuviințat de Mântuitorul când „au venit la El ucenicii lui Ioan, zicând: Pentru ce noi și fariseii postim mult, iar ucenicii Tăi nu postesc? Și Iisus le-a zis: Pot oare fiii nunții să fie triști câtă vreme Mirele este cu ei? Dar vor veni zile când Mirele va fi luat de la ei și atunci vor posti” (Matei 9, 14-15). Despre vechimea acestui post mărturisesc, în secolul al IV-lea, Constituțiile Apostolice, iar Leon cel... 

Sprijin pentru instituțiile teologice din Chișinău

Sprijin pentru instituțiile teologice din Chișinău

4 июня 2026

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, preoții eparhiei sunt îndemnați să ofere, după posibilitățile fiecăruia, un ajutor financiar destinat susținerii activității Seminarului și Academiei de Teologie din Moldova. Instituțiile teologice reprezintă locul în care sunt formați viitorii slujitori ai Sfântului Altar, iar sprijinirea acestora constituie o contribuție importantă la dezvoltarea și consolidarea vieții bisericești. Donațiile vor putea fi prezentate fie în cadrul adunării de mărturisire din perioada Postului Sfinților... 

Bucuria hramului Sfinților Împărați Constantin și Elena

Bucuria hramului Sfinților Împărați Constantin și Elena

3 июня 2026

În ziua de prăznuire a Sfinților Împărați întocmai cu Apostolii Constantin și Elena, catedrala episcopală din municipiul Bălți și-a sărbătorit hramul, prilej de aleasă bucurie duhovnicească pentru cler și credincioși. Cu această ocazie, în sfântul locaș a fost săvârșită o solemnă slujbă arhierească, la care au participat numeroși credincioși veniți să aducă mulțumire lui Dumnezeu și să cinstească pe ocrotitorii cerești ai catedralei. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, înconjurat de un... 

Sub ocrotirea Sfântului Duh: gânduri, binecuvântări și reportaje foto de Ziua Copilului

Sub ocrotirea Sfântului Duh: gânduri, binecuvântări și reportaje foto de Ziua Copilului

1 июня 2026

Cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului, adresăm tuturor copiilor sincere felicitări, binecuvântări și gânduri de pace și bucurie. Copiii sunt darul cel mai curat pe care Dumnezeu îl oferă lumii. În inocența lor, în sinceritatea zâmbetului și în curăția inimii lor se oglindește frumusețea creației dumnezeiești. Mântuitorul Iisus Hristos ne îndeamnă să privim spre copii ca spre un model de curăție sufletească și de încredere deplină în Dumnezeu: „Lăsaţi copiii şi nu-i opriţi să vină la Mine, că a unora ca aceştia este împărăţia cerurilor” (Matei... 

Lansarea cărții „Năvârneț – sat la răscruce de veacuri și generații”

Lansarea cărții „Năvârneț – sat la răscruce de veacuri și generații”

31 мая 2026

Sâmbătă, 30 mai 2026, în incinta Gimnaziului din satul Năvârneț, raionul Fălești, a avut loc lansarea cărții „Năvârneț – sat la răscruce de veacuri și generații”, semnată de cercetătorul și autorul Tudor Nastas. Evenimentul a reunit numeroși invitați de seamă, printre care Înaltpreasfințitul Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, însoțit de un sobor de preoți, președintele raionului Fălești, Vadim Roșca, conducerea instituției de învățământ, administrația publică locală, reprezentanți ai mediului cultural, precum și numeroși locuitori ai... 

Binecuvântare pentru elevi în Catedrala „Sf.Împ.Constantin și Elena” din Bălți

Binecuvântare pentru elevi în Catedrala „Sf.Împ.Constantin și Elena” din Bălți

29 мая 2026

În ajunul vacanței de vară la Catedrala episcopală „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din municipiul Bălți, au fost înălțate rugăciuni speciale pentru elevii claselor primare ai Liceului Teoretic „Mihai Eminescu”, cu prilejul încheierii anului școlar și al apropierii vacanței de vară. Însoțiți de cadre didactice, copiii au pășit pragul sfântului locaș pentru a-i mulțumi lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate pe parcursul anului de studii și pentru a primi binecuvântare înainte de perioada vacanței.  

Pot fi scoase sufletele din iad?

Pot fi scoase sufletele din iad?

28 мая 2026

Da.  Deoarece  se spune: 1) că Jertfa răscumpărării e pentru toţi: vii şi morţi, şi 2) că Dumnezeu are puterea să scoată sufletele din iad, nu omul (Rut 2, 20; III Regi 2, 6; Ps. 48, 16; Matei 12, 32; Rom. 14, 9; I Cor. 15, 19; I Tim. 2, 6; Evr. 9, 22; I Ioan 2, 2 şi Apoc. 1, 18). Puterea şi  iertarea  lui Dumnezeu, Care  împlineşte „orice” vom cere de  la El  (Marcu 11, 24; Ioan 14, 13), sunt fără margini,  iar bunătatea Lui e atât de mare, că numai El poate schimba osânda veşnică a omului.  

Predică în duminica samaritencii


***

În duminica samaritencei, sfânta Evanghelie (Ioan 4,5-42) ne duce către un loc simplu: o fântână. Nu într-un palat frumos, nu într-o cetate mare, ci la fântâna simplă a lui Iacov, unde Mântuitorul Hristos se întâlnește cu o femeie samarineancă.

În zilele toride de vară, când omul lucrează mult în câmp sau merge mult pe drum, simte cât de grea este setea. Uneori, după câteva ore petrecute în arșiță, un singur pahar cu apă pare mai prețios decât orice altceva. Atunci omul înțelege cât de importantă este apa pentru viață.

Poate ați observat și dumneavoastră: când cineva este foarte însetat, nu mai caută băuturi sofisticate, ci apă curată și rece. Nimic nu poate înlocui adevărata apă.

Dar există și o altă sete, mai adâncă decât cea a trupului — setea sufletului. Sunt oameni care au bani, casă, familie, chiar și succes, și totuși simt un gol lăuntric, o neliniște pe care nimic pământesc nu o poate umple.

Despre această sete sufletească ne vorbește Evanghelia de astăzi, în întâlnirea dintre Mântuitorul Hristos și femeia samarineancă la fântâna lui Iacov. 💧✨

La prima vedere, pare o discuție obișnuită. O femeie însetată cere apă. Dar, în realitate, această întâlnire devine una dintre cele mai profunde convorbiri din întreaga Evanghelie.

Domnul spune: „Dă-Mi să beau.”

Hristos cere apă, dar de fapt El caută cum să mântuiască un suflet din deșertăciunea vieii. Dumnezeu nu Se apropie de om numai când omul este sfânt, curat și vrednic. El vine și către omul rănit de patimi, obosit, căzut și rușinat.

Samarineanca venea la fântână la ceasul cel mai fierbinte al zilei, probabil pentru a evita oamenii. Viața ei era complicată și apăsată de păcate. Oamenii o judecau. Poate mulți nu mai vedeau în ea nici o speranță de înbunătățire.

Dar Hristos vedea un suflet care putea deveni lumină.

Acesta este primul mare adevăr al Evangheliei de astăzi:
✨ Dumnezeu vede în noi mai mult decât văd oamenii.

-Oamenii văd trecutul.
Dumnezeu vede posibilitatea pocăinței.

-Oamenii văd căderea.
Dumnezeu vede ridicarea.

-Oamenii pun etichete, șabloane, pecete.
Hristos oferă vindecare.

Dacă o femeie ca și samariteanca ar fi avut 5 bărbați, cum ar numi-o oamenii?

De aceea, convorbirea dintre Hristos și samarineancă devine treptat o urcare duhovnicească. La început, femeia Îl vede ca pe un simplu iudeu. Apoi Îl numește „Doamne”. După aceea Îl recunoaște ca prooroc. Iar la final descoperă că El este Mesia.

Așa lucrează Dumnezeu și cu noi. Nu ne schimbăm într-o clipă. Credința crește treptat, prin întâlnirea sinceră cu Hristos.

Mântuitorul îi vorbește despre „apa cea vie”.

Această „apă vie” este harul lui Dumnezeu, care satură setea sufletului. Omul poate avea bani, faimă, distracții, succes, dar dacă nu-L are pe Dumnezeu, sufletul lui rămâne gol, întunecat, rece ca gheața.

Vedem astăzi o lume care aleargă continuu după plăceri și noutăți, dar tot mai mulți oameni sunt triști, neliniștiți și singuri. De ce? Pentru că sufletul nu poate fi hrănit doar cu lucruri materiale, cu distracții…

Sfântul Augustin spunea: „Neliniștit este sufletul nostru până se va odihni în Tine, Doamne.”

Fraților, și noi spunem în grabă rugăciunile, dar oare este bine așa?

Citim zilnic din Sfânta Scriptură?

Venim la sfânta Liturghie?

Hrănim sufletul sau doar trupul?

Un alt lucru impresionant este schimbarea samarinencei. Femeia care venise singură și rușinată pleacă apoi în cetate și începe să vestească tuturor:

„Veniți să vedeți un Om care mi-a spus toate câte am făcut!”

Cel care Îl întâlnește cu adevărat pe Hristos nu mai poate rămâne același.

Din om rușinat devine mărturisitor.
Din om căzut devine propovăduitor.
Din om păcătos devine vestitor al adevărului.

Tradiția Bisericii spune că samarineanca a primit numele Fotini, adică „cea luminată”, și a devenit mai târziu muceniță pentru Hristos.

Ce transformare extraordinară!

Aceasta ne arată că nimeni nu este pierdut cât timp poate să se întâlnească cu Dumnezeu.

Poate uneori și noi spunem: „Sunt prea păcătos.” „Nu mai pot începe din nou.”
„Nu mă mai poate schimba nimeni.”

Dar Evanghelia de astăzi ne spune exact contrariul: Hristos poate transforma orice suflet.

El poate face din:

  • un om rece — un om credincios,
  • un om căzut — un om ridicat,
  • un om gol sufletește — un izvor de lumină.

📖 Cuvânt nou: „Samarinean”

Cuvântul provine de la regiunea Samaria, aflată între Iudeea și Galileea. Samarinenii erau considerați de iudei un popor „amestecat” și erau disprețuiți. Tocmai de aceea convorbirea lui Hristos cu femeia samarineancă era surprinzătoare pentru vremea aceea.

Prin aceasta, Mântuitorul arată că iubirea lui Dumnezeu este pentru toți oamenii, fără deosebire.

În concluzie trebuie să-L vedem chipul lui Dumnezeu în orice om.

Să-i deschidem sufletul nostru, pentru ca și noi să primim apa cea vie a harului dumnezeiesc, care nu seacă niciodată.

Domnului înălțăm slavă, în veci. Amin. ✨


К записи есть 1 комментарий

Eparhia de Bălți și Fălești